Krótko i konkretnie – technologia murowana vs prefabrykowana w systemie szkieletowym
Rozum podpowiada Ci, żeby podejść do tematu budowy domu racjonalnie i przeanalizować alternatywne metody budowy biorąc pod uwagę całkowity koszt i czas realizacji. Serce natomiast puszcza wodzę fantazji, nie ważne koszty, nie ważny czas. Zbuduję dom murowany choćby miało to zająć kilka lat i wiązało się z potrzebą samodzielnej koordynacji wszystkich prac. Nie obawiaj się. Każdy, kto przygotuje się do rozpoczęcie budowy stoi przed podobnymi dylematami. Chcąc pomóc Ci w podjęciu decyzji przygotowałem krótkie i liczę, że pomocne porównanie dwóch różnych technologii budowy.

Technologia murowana – zalety
1.
Na polskim rynku wciąż przeważa technologia murowana – dom jest łatwiej sprzedać.
2.
Przy dobrej organizacji i zaangażowaniu sprawdzonych wykonawców (np. stolarka, instalacje grzewcze, wykończenie elewacji itd.) czas realizacji stanu surowego będzie zbliżony do budowy domu w technologii prefabrykowanej przy uwzględnieniu czasu niezbędnego na wyprodukowanie i transport elementów.
3.
Do budowy domu w technologii tradycyjnej nie musisz angażować generalnego wykonawcy. Budując częściowo w tzw. systemie gospodarczym możesz obniżyć całkowity koszt budowy samodzielnie szukając i koordynując pracę poszczególnych ekip budowlanych.
4.
Wykonawcy są z reguły bardziej elastyczni – możesz samodzielnie kupić materiały. Uwaga! Należy mieć tylko na uwadze, że przy obecnym stanie prawnym, jeśli realizujesz inwestycję do własnych celów mieszkaniowych (dom do 300 m2, mieszkanie do 150 m2) i zdecydujesz się na zakup usługi budowlanej z materiałem, zarówno usługa jak i materiał są objęte obniżoną stawką VAT 8%.

Technologia murowana – wady
1.
W przypadku realizacji w tzw. systemie gospodarczym będziesz miał mniejszą kontrolę nad kosztami realizacji. Roboty są rozłożone w czasie. Wykonawcy mają tendencję do nie doszacowania kosztów i zmiany terminów. Nakłada się na to bieżącą wciąż niepewna sytuacja rynkowa.
2.
Budowa wymaga większego zaangażowania, chyba, że korzysta z dodatkowego wsparcia, firmy, która będzie Cię reprezentować kiedy Ty musisz być np. w pracy,.
3.
Na budowę pod klucz warto wygospodarować sobie co najmniej 2 lata. Jest to związane np. z przestojami technologicznymi w celu osiągnięcie wymaganych parametrów zastosowanych materiałów. Dla porównania budowa średniej wielkości domu w technologii prefabrykowanej obejmującej prace wykończeniowe może zostać skrócona do ok. 10 miesięcy.

Technologia prefabrykowana w systemie szkieletowym – zalety
1.
Zastosowanie naturalnych materiałów do wykonania konstrukcji i izolacji termicznych umożliwia naturalną mikro cyrkulację powietrza.
2.
Stosunkowo łatwo jest samodzielnie wprowadzić przeróbki polegające na ingerencji w konstrukcję i poszycie przegród – brak potrzeby realizacji tzw. mokrych prac budowlano-wykończeniowych. Ponadto sam budulec jakim jest drewno jest lekki i łatwy w obróbce.
3.
W połączeniu z dopracowanymi procesami w zakresie produkcji i montażu budowa przebiega bardzo szybko, a w jej trakcie powstaje mało odpadów – zminimalizowane są koszty dodatkowe związane z budową. Jeśli w trakcie budowy będziesz zmuszony wynajmować mieszkanie poniesiesz dużo mniejsze koszty z tym związane.
4.
Wysoka jakość – komponenty budynku są wytwarzane w zakładzie produkcyjnym w odpowiednich warunkach temperaturowych oraz wilgotnościowych przy zastosowaniu określonych standardów jakościowych.
5.
Inwestorzy decydujący się na budowę domu prefabrykowanego otrzymują od wykonawcy gwarancję stałej ceny obejmującą zarówno zakup materiałów i robociznę. Wszystkie etapy budowy są rozliczane na podstawie faktur. Będzie Ci dużo łatwiej zaplanować budżet niezbędny na budowę.

Technologia prefabrykowana w systemie szkieletowym – wady
1.
Materiały zastosowane do budowy ścian, stropów i dachu nie mają wystarczającej pojemności cieplnej – więcej na ten temat przeczytasz w tutaj. W domu może być gorąco w okresie letnim. Rozwiązaniem jest zastosowanie płyty fundamentowej i rezygnacja z poddasza użytkowego.
2.
Drewno jest stosunkowo elastycznym materiałem, który ma tendencje do zmiany parametrów fizycznych. Z jednej strony przy odpowiednim dociążeniu stropów i dachu np. poprzez zastosowanie betonowej wylewki i dachówki cementowej dom jest bardzo odporny na działanie wiatru. Z drugiej strony istnieje ryzyko powstawania różnego rodzaju pęknięć na łączeniach płyt gipsowo – kartonowych spowodowanych np. ugięciem belek stropowych. Wnętrze domu po kilku latach mieszkania może wymagać odświeżenia i drobnych napraw.
3.
Dom o konstrukcji szkieletowej może być trudniej sprzedać. Ma na to wpływ wciąż pokutujące przeświadczenie, że tego typu domy są nietrwałe. Owszem, domy szkieletowe, które były budowane w Polsce w latach 90-tych były marnej jakości. Nie należy ich jednak porównywać, z domami budowanymi współcześnie, przy wykorzystaniu dużo nowocześniejszych technologii i standardów produkcyjnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do przeczytania innego wpisu, w którym prezentują kluczowe z mojego punktu widzenia zagadnienia a także staram się rozwiać często błędne obawy dotyczące domu o konstrukcji szkieletowej.
Komentarze
Komentarze (0)