Idealny dom lub wnętrze – co warto przeanalizować?
Masz już kupioną działkę i planujesz budowę domu lub dysponujesz mieszkaniem, które wymaga generalnego remontu. Sprawdź nad czym warto się zastanowić i co przeanalizować zanim zajmiesz się projektowaniem swojego idealnego domu lub wnętrza.

Jakim budżetem na realizację dysponujesz?
Rezerwa na niezaplanowane wydatki
Jedną z kluczowych kwestii przy planowaniu budżetu na realizację inwestycji niezależnie od jej charakteru jest uwzględnienie rezerwy, która umożliwi Ci pokrycie dodatkowych wydatków. Nie wszystkie koszty da się przewidzieć. Pamiętaj, że część twoich potrzeb może zmienić się w trakcie realizacji. Ponadto odsuwając realizację prac w czasie ponosisz ryzyko związane ze wzrostem cen usług i materiałów budowlanych.
- od 10 do 20% w przypadku budowy domu, wykończenia mieszkania lub adaptacji lokalu użytkowego do nowych potrzeb,
- od 20 do 50% w przypadku przebudowy domu lub generalnego remontu.
Stan deweloperski vs stan „do zamieszkania”
W przypadku budowy domu sam koszt budowy stanu deweloperskiego, w tym instalacji wewnętrznych ze źródłem ciepła wyniesie ok. 60% ~ 65% kosztu stanu „do zamieszkania”, tzn. obejmującego również:
- prace wykończeniowe w podstawowym zakresie*,
- doprowadzeniem przyłączy (uzbrojeniem działki),
- budową ogrodzenia panelowego i utwardzeniem dojścia / dojazdu.
*obejmuje: malowanie ścian na biało bez sufitów podwieszanych i innych zabudów dekoracyjnych, wykończenie łazienek z armaturą – materiały ze średniej półki cenowej, wykończenie podłóg (gres / panele) i montaż drzwi wewnętrznych – średnia półka cenowa, zabudowę kuchenną z AGD kupioną w sklepie – nie na wymiar!
Warto mieć także na uwadze koszty związane zakupem dodatkowego wyposażenia, pracami ogrodniczymi oraz budową tarasu itd. Prace te jednak możesz nieznacznie odsunąć w czasie i sfinansować częściowo z bieżących dochodów. W takim wypadku udział kosztu standu deweloperskiego spada do 40% ~ 50% kosztu całkowitego.
Szacunkowe wyliczenia
Uwaga! Przedstawione wyliczenia mają jedynie charakter poglądowy. Koszt budowy jest uzależniony od szeregu czynników i może być w praktyce różny względem wskazanych wartości.
Koszt stanu deweloperskiego = 60% ~ 65% kosztu stanu „do zamieszkania” lub 40% ~50% kosztu obejmującego pełen zakres prac (na odwrót 155% ~165% lub 200% ~ 250% w drugim przypadku)
Faktycznie poniesione koszty = 110% ~ 120% kosztów wynikających z obliczeń* w przypadku budowy nowego domu lub wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim lub 120%~150% kosztów wynikających z obliczeń* w przypadku przebudowy lub generalnego remontu mieszkania w starym budownictwie
*Na podstawie zebranych i zweryfikowanych ofert obejmujących zarówno robociznę, sprzęt i materiały.
Ile masz czasu na realizację?
Jeśli dysponujesz działką i planujesz budowę domu na przygotowanie projektu i załatwienie wszystkich formalności warto zarezerwować sobie min. 4 miesiące. Termin ten nie obejmuje czasu niezbędnego np. na uzyskanie warunków zabudowy lub czasu niezbędnego na doprowadzenie przyłącza elektrycznego przez zakład energetyczny. Należy również zarezerwować sobie min. 2~3 miesiące na dopełnienie wszystkich formalności z samym wykonawcą – uszczegółowienie kosztorysu, podpisanie umowy itd.
W przypadku technologii tradycyjnej murowanej czas niezbędny na realizację będzie w pewnym stopniu uzależniony od miesiąca, w którym rozpocznie się budowa stanu surowego. Zakładając, że budowa rozpocznie się wiosną np. w marcu na wszystkie prace obejmujące wykończenie, w stopniu umożliwiającym zamieszkanie, warto zarezerwować sobie min. 20 miesięcy – do domu będziesz mógł się wprowadzić przed Świętami Bożego Narodzenia w kolejnym roku.
Jak skrócić czas budowy domu? Jeśli potrzebujesz wprowadzić się szybciej warto zdecydować się na system prefabrykowany. Przykładowo wybierając technologię szkieletową, przy sprawnej organizacji wszystkich prac czas realizacji od momentu wylania płyty fundamentowej do czasu wprowadzenia wyniesie min. 10 miesięcy. W przypadku sprzyjających warunków pogodowych gdy wylanie płyty fundamentowej będzie możliwe w zimie – na początku roku, do domu będziesz mógł wprowadzić się przed Świętami Bożego Narodzenia jeszcze w tym samym roku. Pamiętaj, że budowa domu w technologii szkieletowej, którego elementy są prefabrykowane może być realizowana w dowolnych warunkach pogodowych. Wyjątkiem będą prace związane z przygotowaniem fundamentu.
W przypadku prac wykończeniowych czas realizacji możesz skrócić w pewnym zakresie stosując np. materiały wykończeniowe, które nie wymagają dodatkowych prac związanych np. z lakierowaniem lub stosując modułowe zabudowy meblowe dostępne od ręki. W przypadku niewielkiego mieszkania w stanie deweloperskim (nowe budownictwo) czas realizacji przy sprawnej organizacji prac obejmujących położenie gładzi, malowanie, prace glazurnicze, montaż podłóg itd. wyniesie ok 3 miesięcy. W przypadku większego mieszkania warto zarezerwować ok. 1 miesiąc więcej. W przypadku remontu, potrzeby ingerenci w istniejącą strukturę budynku, zabudowach meblowych na wymiar itd. czas realizacji może wydłużyć się nawet dwukrotnie.
Inspiracje
Warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie dostępnych projektów katalogowych i zdjęć z realizacji. Zapisz wszystkie przydatne linki. Warto też samodzielnie przygotować szkice dotyczące np. z układu pomieszczeń. Nie przejmuj się. jeśli nie masz zdolności plastycznych. Na tym etapie to bez znaczenia. Ważne, żeby udokumentować wszystko co przyjdzie Ci do głowy i dać sobie chwilę czasu do namysłu. Nie wszystko co początkowo wydaje się atrakcyjne będzie faktycznie niezbędne.
Program funkcjonalny
Powierzchnia użytkowa – weź pod uwagę powierzchnię wszystkich pomieszczeń użytkowych w tym garażu i piwnicy jeśli rozważasz jej realizację.
Ilość użytkowników – ile osób będzie mieszkało w domu lub mieszkaniu?
Rodzaj pomieszczeń i ich powierzchnia – przeanalizuj jakich pomieszczeń i o jakiej powierzchni potrzebujesz, które z nich mają być ulokowane na parterze, poddaszu a może w piwnicy. Zastanów się również czy mają być w pełni zamknięte, jaką mają mieć wysokość i w jak dużym stopniu wyeksponowane na światło dzienne – np. otwarcie na pokój dzienny, wysoki sufit, duże przeszklenie, itp.
Estetyka
Stylistyka – jaki styl najbardziej Ci się podoba? Opisz własnymi słowami jego cechy charakterystyczne.
Kolorystyka i materiały wykończeniowe – wskaż, które kolory preferujesz, czy zależy Ci na zastosowaniu naturalnych materiałów wykończeniowych takich jak drewno i cegła lub wolisz bardziej industrialny charakter wnętrza?
Bryła – jeśli planujesz budowę domu zastanów się w jaki sposób ma być ukształtowany dach, czy bryła budynku ma być zwarta czy też zależy Ci na nieco bardziej niekonwencjonalnej formie.
Wymagania techniczne
Technologia budowy – jaką technologię budowy preferujesz i jakie masz obawy związane z innymi rozwiązaniami, czy zależy Ci na zastosowaniu naturalnych materiałów itp.
Wyposażenie – planujesz pompę ciepła, rekuperację a może zależy Ci na montażu rzutnika w pokoju dziennym?
Informacje dodatkowe
Opisz wszystkie pozostałe ważne informacje, które wydają Ci się istotne. Może zależy Ci na określonym usytuowaniu domu, może na działce znajduje się drzewo, które planujesz zachować a może określona część wnętrza powinna być szczególnie wyciszona?
Wiesz już jakie zagadnienia warto przeanalizować przed rozpoczęciem współpracy z projektantem. Właściwie przeprowadzona analiza pozwoli na przygotowanie projektu, który będzie odpowiadał twoim faktycznym potrzebom oraz umożliwi realizację prac budowlano-wykończeniowych w określonym czasie i zakładanym budżecie.
Jeśli szukasz projektanta skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, odpowiemy na wszystkie pytania.
Komentarze
Komentarze (0)