Budowa przyłączy krok po kroku
Przygotowujesz się do rozpoczęcia budowy domu lub innej nieruchomości? Nie zapomnij o doprowadzeniu mediów. W treści artykułu znajdziesz kilka przydatnych informacji dotyczących procedury związanej z budową przyłączy od strony formalnej a także czasu jej trwania.

Spis treści:
- Czy przyłącza wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?
- Przyłącze a instalacja
- Budowa przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego
- Budowa przyłącza elektrycznego lub gazowego
- Przeniesienie skrzynki z licznikiem do linii ogrodzenia
- Pomiędzy terenem inwestycji a drogą, w której jest sieć znajduje się działka należąca do innej osoby lub instytucji
Czy przyłącza wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?
Zgodnie z Prawem Budowlanym przyłącza mogą być budowane w oparciu o zgłoszenie budowy – art. 29, ust. 23 prawo budowlanego lub bez – art. 29a, ust. 1 prawa budowlanego (Dz.U. 2024 poz. 725 ze zm.). Decyzja ta zależy od inwestora. W przypadku braku zgłoszenia projektant posiadający właściwe uprawnienia musi sporządzić plan sytuacyjny nanosząc przebieg przyłącza na wycinek mapy zasadniczej. W oparciu o treść innych aktów prawnych budowa przyłącza będzie jednak wymagała opracowanie kompletnego projektu m.in. w celu jego uzgadniania z instytucją lub gestorem, który odpowiada za daną sieć.
Z punktu widzenia inwestora czynnościami związanymi z uzgodnieniem lub ewentualnym zgłoszeniem warto zlecić projektantowi.
Przyłącze a instalacja
Przyłącze to element sieci, która jest doprowadzana do punktu rozgraniczenia, którym może być studzienka kanalizacyjna, zawór odcinający za wodomierzem lub gazomierzem. Element za zaworem to instalacja, której budowa lub przebudowa, jako takiej nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zgodnie z ust. 4, pkt 3, lit. d. prawa budowlanego. Wyjątek stanowi instalacja gazowa. Zgodnie z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d prawa budowlanego (Dz.U. 2024 poz. 725 ze zm.) montaż instalacji gazowych nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast wymaga tzw. zgłoszenia wraz z projektem sporządzonym przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia. Projekt instalacji gazowej może stanowić część projektu budowlanego domu i nie trzeba go sporządzać odrębnie. Zgłoszenia nie trzeba jednak dokonywać jeśli instalacja gazowa podlega remontowi lub przebudowie – zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit d oraz pkt 2 lit. b prawa budowlanego (Dz.U. 2024 poz. 725 ze zm.).
Budowa przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego
Przed przystąpieniem do budowy przyłącza będziesz potrzebował zlecić przygotowanie projektu wraz z jego uzgodnieniem. Możesz zgłosić się bezpośrednio do projektanta lub wykonawcy, który zleci sporządzenie projektu. W zależności od zakresu czynności, które zlecisz projektantowi lub wykonawcy może być niezbędne wystąpienie z wnioskiem o zgodę na lokalizację przyłącza w pasie drogowym w wydziale infrastruktury urzędu gminy lub miasta. Jeden z załączników do wniosku będzie stanowił uzgodniony uprzednio (ostemplowany i podpisany przez pracownika urzędu) projekt.
Czynności związane z budową przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego mogą być realizowane równolegle z budową stanu surowego. Na załatwienie wszystkich formalności warto zarezerwować sobie ok.3~4 miesięcy. Wszystkie czynności związane natomiast z zarówno załatwieniem formalności i budową zajmą ok. 6~8 miesięcy. Wskazany termin należy traktować, jako orientacyjny i może on być uzależniony od szeregu czynników zewnętrznych.
Budowa przyłącza elektrycznego lub gazowego
Pierwszym krokiem w celu realizacji przyłącza jest wystąpienie o wydanie warunków technicznych przyłącza w biurze obsługi klienta lub poprzez stronę internetową gestora. Możesz tego dokonać samodzielnie. W przypadku budowy nowego przyłącza elektrycznego lub gazowego od podstaw do nieuzbrojonej działki opracowanie projektu zostanie zlecone na późniejszym etapie przez gestora sieci. Za budowę przyłącza będzie odpowiadał gestor sieci.
Pamiętaj, że w przypadku sieci gazowej gestorem sieci niekoniecznie będzie lokalny operator, z którym podpiszesz docelową umowę na dostawę gazu. Jeśli przykładowo lokalnym operatorem jest PGNiG właścicielem sieci może być PSG (Polska Spółka Gazownicza). Obie firmy mają odrębne biura obsługi klienta. Jeśli wystąpisz o wydanie warunków technicznych poprzez portal klienta PGNiG wystąpi on w roli pośrednika.
Na budowę przyłączy z załatwieniem formalności warto zarezerwować sobie co najmniej 1 rok! Jeśli potrzebujemy przyłączy szybciej warto posiłkować się usługami lokalnych wykonawców lub projektantów, którzy specjalizują się w budowę przyłączy elektrycznych lub gazowych i reprezentują inwestorów w całym procesie.
Przeniesienie skrzynki z licznikiem do linii ogrodzenia
W starych budynkach zarówno licznik gazu jak i prądu były z reguły lokalizowane we wnętrzu lub skrzynce przymocowanej do elewacji. Wszystkie obecnie realizowane przyłącza elektryczne i gazowe w przypadku inwestorów indywidualnych są natomiast doprowadzane do skrzynki z licznikiem (punktu rozgraniczenia sieci) w linii ogrodzenia terenu inwestycji. Jeśli projekt dotyczy przebudowy istniejącej nieruchomości może się okazać niezbędna równoległa przebudowa przyłącza. Tak samo jak w przypadku budowy nowego przyłącza należy w takim wypadku wystąpić o warunki techniczne, które określą jego ogólną specyfikację. W przypadku przyłącza gazowego wystąpienie będzie dotyczyć warunków technicznych skrócenia przyłącza gazowego.
Procedura przebudowy przyłącza może okazać się bardziej skomplikowana niż budowa nowego. Warto zlecić te czynności bezpośrednio projektantowi lub lokalnemu wykonawcy, który specjalizuje się w budowie przyłączy gazowych lub elektrycznych. Z naszego doświadczenia wynika, że jeśli osoba ta ma odpowiednie doświadczenie i zna specyfikę pracy danego gestora, przebudowa wraz z załatwieniem niezbędnych formalności może zostać skrócona do ok. 4~5 miesięcy.
Pomiędzy terenem inwestycji a drogą, w której jest sieć znajduje się działka należąca do innej osoby lub instytucji
Jeśli przyłącze lub instalacja mają przebiegać, przez działkę, która nie jest pasem drogowym stycznym do terenu inwestycji, lecz należy do innego właściciela może być niezbędne wystąpienie o ustanowienie służebności gruntowej. W przypadku jeśli właścicielem jest instytucja publiczna np. urząd dzielnicy lub urząd gminy niezbędne będzie wnioskowanie do tego urzędu o przygotowanie umowy o udostępnienie gruntu w celu realizacji inwestycji liniowej wraz z ustanowieniem służebności gruntowej. Instytucja, do której skierujesz wniosek wskaże w treści umowy opłaty, które będziesz musiał wnieść na jej konto z tytułu ustanowionej służebności. Po podpisaniu umowy przez obie strony wykonawca będzie mógł procedować pozostałe czynności po swojej stronie np. w zakresie zajęcia pasa drogowego na czas budowy przyłącza.
Znasz już ogólny zarys procedur związanych z budową przyłączy. Pamiętaj, że procedury te mogą wiązać się z uzyskaniem szeregu dodatkowych uzgodnień i dokumentów. Niezależnie od tego czy kupiłeś działkę czy nabyłeś istniejącą nieruchomość, budową lub przebudową przyłączy warto zająć się priorytetowo. Oczywiście na czas budowy możliwe jest montaż tymczasowych, tzw. prowizorycznych przyłączy o ile oczywiście w sąsiedztwie znajdują się sieci, które to umożliwią. Cały proces związany z budową docelowych przyłączy może jednak zająć zdecydowanie więcej czasu i potrwać w skrajnych przypadkach od roku do 2 lat.
Komentarze
Komentarze (0)